Zaproszenie do programu


Zaproszenie do programu

Szanowni Państwo,
Prawidłowe żywienie dzieci już od najmłodszych lat jest gwarantem ich optymalnego rozwoju fizycznego i psychicznego oraz zachowania zdrowia w wieku dorosłym. Zarówno niedostateczne, jak i nadmierne spożycie składników odżywczych wraz z pożywieniem może powodować nieodwracalne zaburzenia wzrostu i rozwoju poznawczego, choroby dietozależne (np. otyłość, cukrzycę typu II, nadciśnienie tętnicze) zapoczątkowane już w wieku wczesnodziecięcym i pogłębiające się w dalszych latach życia. Dlatego bardzo ważnym aspektem jest zapobieganie im już od najmłodszych lat dziecka.

W odpowiedzi na te potrzeby Fundacja HelpFood wraz z polską firmą e-condimenta przygotowały Program edukacyjno-żywieniowy VitaMenu adresowany do dzieci w wieku przedszkolnym. Do współpracy nad wytycznymi programu zaprosiliśmy niezależnych, wybitnych ekspertów z cenionych uczelni i instytutów naukowomedycznych tj.: prof. dr hab. n. med. Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska, Warszawski Uniwersytet Medyczny; prof. dr hab. n. med. Zbigniew Gaciong, Warszawski Uniwersytet Medyczny; dr n. med. Agnieszka Jarosz, Instytut Żywności i Żywienia; dr inż. Ewa Lange, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego.

 

„DIETY PRZYGOTOWANE SĄ PRZEZ WYSOKIEJ KLASY SPECJALISTÓW, ZAPEWNIAJĄ DOSTARCZENIE WSZYSTKICH NIEZBĘDNYCH SKŁADNIKÓW, ZAPOBIEGAJĄC MOŻLIWYM NIEDOBOROM, A TYM SAMYM INNYM CHOROBOM. PONADTO, TO SĄ DIETY WZORCOWE, CO JEST NIEBAGATELNE, GDYŻ UCZĄ KONSUMENTÓW JAKIE SĄ DLA NICH WŁAŚCIWE PORCJE ORAZ PROPORCJE WIELU PRODUKTÓW…”
prof. dr hab. n. med. Małgorzata Kozłowska-Wojciechowska

 

 

Nadzór merytoryczny nad formą i charakterem zajęć edukacyjno-żywieniowych sprawuje Dorota Zawadzka, wieloletni trener umiejętności społecznych, psycholog rozwojowy i psychodietetyk.

 

Z WIELKĄ PRZYJEMNOŚCIĄ OBJĘŁAM PATRONAT HONOROWY NAD VITAMENU, PONIEWAŻ PROGRAMÓW TEGO RODZAJU NADAL JEST NIEWIELE, A ŚWIADOMOŚĆ, JAK WAŻNE SĄ PRAWIDŁOWE NAWYKI ŻYWIENIOWE, MIMO ŻE WZRASTA, NADAL JEST NA NISKIM POZIOMIE. WSPÓLNIE Z EKSPERTAMI VITAMENU PEŁNIĘ NADZÓR MERYTORYCZNY NAD PROGRAMEM, ABY POKAZAĆ, ŻE PRZEMYŚLANE MENU I ŚWIADOMOŚĆ, CO I DLACZEGO JEMY JEST JEDNYM Z NAJWAŻNIEJSZYCH ELEMENTÓW WYCHOWANIA DZIECKA”

 

 

Aby Program VitaMenu był efektywny i przyniósł oczekiwane rezultaty musi zainteresować i spodobać się przede wszystkim dzieciom, dlatego do wykładów na temat tego co, kiedy i dlaczego warto jeść, a czego unikać zaprosiliśmy Dr. Sharka, który szybko stał się ulubieńcem dzieci.

Zdecydowana większość programów edukacyjnych dla dzieci, których celem jest nauka zasad zdrowego odżywiania opiera się wyłącznie
na teorii. Program VitaMenu w przeciwieństwie do tego typu programów jest połączeniem edukacji, zabawy i smakowania zdrowych posiłków. Dzieci nie tylko uczą się przez zabawę, które produkty sprzyjają zdrowiu, a które nie, ale same przygotowują oraz próbują zdrowe i smaczne posiłki.

Abyście mogli Państwo bliżej zapoznać się z Programem VitaMenu, zanim podejmiecie decyzję o przystąpieniu do niego stworzyliśmy pakiet
„Poznaj Nas”, w którym zawarte są ufundowane przez firmę e-condimenta bezpłatne materiały edukacyjne m.in. płytę DVD z udziałem eksperta programu, Doroty Zawadzkiej i bohatera programu Dr. Sharka, scenariusze do przeprowadzenia zajęć z dziećmi na temat zdrowego odżywiania, materiały dla rodziców, a także bezpłatne konsultacje żywieniowe z dietetykiem Fundacji HelpFood dla personelu przedszkola oraz specjalnie opracowany jadłospis dekadowy. Według naszych jadłospisów dekadowych i z zastosowaniem oferowanych produktów średnia, dzienna stawka żywieniowa na dziecko oscyluje w kwocie ok. 6,0–7,0zł*.
*Kwota netto wyliczona wg cen hurtowych obowiązujących w grudniu 2017

Posiłki, które polecamy przedszkolom, oparte są na produktach ogólnie dostępnych, jak świeże mięso, nabiał, warzywa, owoce oraz kompozycje e-condimenta. Produkty e-condimenta to składające się w 100% z naturalnych składników, bez jakichkolwiek sztucznych dodatków mixy kasz, muesli, mixy przypraw i ziół, kompozycje do przyrządzania dipów, sosów, dresingów o wysokich walorach prozdrowotnych i obniżonej zawartości soli. Pozwalają one na szybkie przygotowanie smacznych i zdrowych posiłków dla najmłodszych. Przygotowaliśmy specjalny pakiet produktów e-condimenta „Poznaj Nas”, o pomniejszonych gramaturach, tak aby wykorzystać całość opakowań do przyrządzenia 30-stu posiłków dla 50-ciu dzieci. Pakiet oferujemy wyłącznie placówkom biorącym udział w Programie VitaMenu ze specjalnym 25% rabatem. Dodatkowo otrzymacie Państwo bezpłatny pakiet 10-ciu produktów e-condimenta w opakowaniach detalicznych o wartości 45,22zł
do przetestowania ich szerszej gamy.

Po zapoznaniu się z materiałami dydaktycznymi i przetestowaniu Programu VitaMenu w kuchni, po obserwacji skali zadowolenia ze strony dzieci, jak i ze strony rodziców, podejmujecie Państwo decyzję o wdrożeniu lub nie, Programu VitaMenu w swojej placówce.

Zachęcamy do obejrzenia materiałów audio-video z opiniami i wypowiedziami ekspertów, dyrektorów przedszkoli uczestniczących w Programie oraz rodziców dzieci uczęszczających do tych przedszkoli, które już wdrożyły Program VitaMenu (www.bit.ly/VitaMenu).

Serdecznie zapraszamy do udziału w programie. Na zgłoszenia czekamy do 16 kwietnia 2018 r.  (formularz zgłoszeniowy dostępny jest tu -> Formularz)

Z pozdrowieniami,
Marta Falenska
Dyrektor Programu VitaMenu